אימון וטיפול רגשי למתבגרים

מתבגר יושב וחושב עם יד על הסנטר. באינדקידס תוכלו למצוא מגוון רחב של מטפלים במתבגרים

16.3.23

מאת צוות INDEKIDS

לא מעט הורים מוצאים את עצמם מתקשים להתמודד עם בני הנוער שלהם. עד לא מזמן הם היו הילדים הקטנים שלהם והיה להם יחסית קל להתמודד עימם, הם הקשיבו לדעתם, היו זקוקים לעצה שלהם ואף יישמו את עצתם. לא פעם כאשר הילד מתבגר הוא מתרחק מהוריו, מתמודד עם קשיים שונים אשר גורמים לו להסתגר או להתנהג בצורה שלילית, ולעיתים מתקשה לתקשר הן עם המשפחה הקרובה שלו והן עם הסביבה בחוץ. חשוב מאוד שתדעו כי אם הילד שלכם בגיל ההתבגרות והוא חווה קשיים ומראה סימני מצוקה שונים, יש לסייע לו בדרכים הרלוונטיות. אימון וטיפול רגשי למתבגרים הם חלק מהדרכים לטיפול.

למה זה בעצם קורה?

גיל ההתבגרות הוא בהחלט גיל לא פשוט להתמודדות עימו. הוא טומן בחובו לא מעט אתגרים רגשיים. בני הנוער עסוקים בגיבוש הזהות העצמית שלהם והם מתמודדים במקביל עם מגוון רחב של שינויים רגשיים ופיזיים. מדובר על גיל שבו הם מתחילים לגלות את המיניות שלהם, מתחילים לבדוק גבולות מסוגים שונים ולא פעם הם גם בוחרים לקחת סיכונים מיותרים בחיפוש אחר האוטונומיה האישית שלהם. תקופה זו היא לא פשוטה כלל והיא גורמת ללא מעט בני נוער להתמודד עם קשיים רגשיים מסוגים שונים.

הורים רבים עלולים להרגיש חוסר אונים מול השינויים שהילדים שלהם עוברים. חלק מההורים מחכים שתקופה זו פשוט תסתיים וחלק מהם גם לוקחים צעד אחורה. חשוב לדעת כי לקיחת צעד אחורה יכולה לגרום לקושי רב בקרב המתבגר שלכם מכיוון שדווקא בתקופה הסוערת והמורכבת הזאת המתבגרים צריכים את ההכוונה, ההגנה וכמובן את האהבה של ההורים שלהם. הם ללא ספק חייבים גבולות ברורים אשר יסייעו להם להתמודד בצורה הטובה ביותר עם כל האתגרים העומדים על הפרק בצורה האידיאלית. על כן, לא פעם תהליך אימון יכול לסייע הן להורים והן למתבגרים המצויים במצב לא פשוט להתמודדות.

 אימון לבני נוער- מה צריך לדעת?

חשוב להבין כי לא כל המתבגרים חווים את גיל ההתבגרות בצורה דומה. חלק עוברים את גיל ההתבגרות בצורה רגועה ונינוחה יחסית וצולחים את האתגרים שהוא מביא עימו, וחלק מהם חווים את גיל ההתבגרות בצורה סוערת, מורכבת וקשה. אימון יכול לסייע מאוד הן לבני נוער והן להוריהם אשר נתקלים בקשיים רבים בהתמודדות עם גיל ההתבגרות. מדובר על תהליך שמתמקד בחיזוק הדימוי העצמי החיובי, במתן כלים לצורך יצירת קשרים בינאישיים, בסיוע בתהליכי התמודדות עם תסכולים שונים ומשברים ולא פעם גם בשפת התקשורת בין המתבגר לבין ההורים שלו.

גיל ההתבגרות יכול להוות תקופה סוערת לחלוטין גם כאשר אין סממנים חיצוניים לכל מה שמתחולל בו. לכן, בכל מקרה שבו הנער או הנערה מגלים סימנים שונים לקושי בהתמודדות עם מצוקות או אתגרים העומדים בפני הגיל המדובר וכן, בכל מקרה בו הנכם ההורים מרגישים שאינכם מצליחים להבין כיצד לסייע להם או מה עובר עליהם, הרי שניתן לבחור בתהליך אימון שמטרתו היא לתווך בין ההורה למתבגר, להעניק למתבגרים כלים וידע בהבנת השלב בו הם נמצאים ובכך להגביר את תחושת המסוגלות שלהם, לסייע להם לצלוח את גיל ההתבגרות ולהתמודד בצורה נכונה עם כל הקשיים העומדים על הפרק.

חמישה מתבגרים נשענים על קיר, רואים את פלג גופם התחתון בעודם מחזיקים בידם מחברת קריאה

מתי כדאי לפנות לטיפול רגשי במתבגרים?

טיפול רגשי למתבגרים הוא טיפול אשר מתאים לכל מתבגר אשר סובל ממצוקה כלשהי לרבות: תקשורת לקויה, קשיים חברתיים, הסתגרות, מרד ועוד. חשוב מאוד להבין כי השנים שבהן הנער או הנערה מתבגרים הן שנים חשובות ביותר ואפילו קריטיות לצורך גיבוש הזהות העצמית שלהם וכן לפיתוח יכולות חיוניות להמשך הדרך בתחומים שונים. אין ספק שאנו רוצים להימנע מכך שקושי רגשי כלשהו ישאיר את בן או בת הנוער מאחור ויגרמו להם להזדקק לטיפול ממושך ועמוק יותר בגיל מבוגר יותר, לאחר שנים של השארות בתוך הקושי. כדאי לפנות לטיפול רגשי במתבגרים מיד כאשר מזהים מצוקה אצל המתבגר או המתבגרת.

כיצד תזהו מצוקה אצל המתבגר?

הנה כמה סימנים שיכולים להעיד על מצוקה רגשית בקרב המתבגר: ראשית, לעיתים הוא יכול להתדרדר מבחינה לימודית. ההידרדרות יכולה לנבוע מהעדפה של בילויים עם חברים או זמן מסך על פני לימודים, אך ישנם לא מעט מקרים שבהם ההידרדרות יכולה להצביע על בעיה עמוקה ומהותית יותר.

שנית, אם בן או בת הנוער מתבודדים שעות רבות בחדרם, מתרחקים הן מהמשפחה והן מהחברים הדבר יכול להעיד כי הם סובלים ממצוקה כלשהי.

מעבר לכך, גם שינויים דרסטיים במשקל שלהם בפרק זמן קצר יכול להעיד על מצוקה וגם הפרעות בשינה. חשוב מאוד לשים לב אם הם מתקשים להירדם או בורחים בכל פעם לשינה.

חשד לשימוש בסיגריות, אלכוהול או במקרים חמורים סמים יכול להעיד על מצוקה רגשית.

סימנים נוספים שיכולים להעיד על מצוקה הם: חוסר עניין בדברים שבעבר היה להם עניין בהם, וכן אובדן הנאה מדברים שהם נהנו מהם בעבר, תלונות על בעיות פיזיות שונות כאשר לאחר בירור יסודי נמצא כי לא מדובר על בעיה רפואית, אלימות הן כלפי עצמם והן כלפי אחרים וכן התנהלות לא אחראית לרבות הסתבכות בקטטות, עבירות שונות, בילויים עם גורמים מפוקפקים ועוד.

מתבגרת יושבת על אדן החלון, אוזניות על אוזניה והיא נראית מהרהרת. באינדקידס תמצאו מגוון מטפלים במתבגרים

מהו טיפול רגשי לבני נוער?

טיפול רגשי לבני נוער הוא טיפול בשיטות שונות שניתן להתאים לכל נער או נערה מתבגרים בהתאם לאופיים או לבעיה העומדת על הפרק. ניתן לטפל באמצעות CBT שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי המתמקד בפן הקוגניטיבי של החיים ובד בבד באלמנטים התנהגותיים שונים. ניתן לבחור בטיפול באומנות, בבעלי חיים או אפילו בספורט. כמו כן, ניתן לבחור בטיפול דינמי יותר המתבסס על שיחות בין המטפל לנער או לנערה. חשוב מאוד להתאים את שיטת הטיפול בצורה מדויקת לכל מטופל ועל כן, יש לפנות למטפל מנוסה ומקצועי בתחום שלאחר שיחה הן עם ההורים והן עם הנער או הנערה, ידע כיצד לסייע להם ואיזו שיטת טיפול תהיה הטובה ביותר בכל היבט אפשרי עבורם.

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן