טיפול באומנות

ילד מצייר על רכב כחלק מטיפול באומנות.

20.12.22

מאת צוות INDEKIDS

טיפול באומנות מהווה שיטת טיפול פסיכולוגית אשר במסגרתה נעשה שימוש בטכניקות שונות של אומנות חזותית לרבות: פיסול, צילום או ציור. טיפול זה מהווה חלק משיטות הטיפול באמצעות יצירה והבעה. מטפלים רבים משתמשים ביצירה, בתהליך אשר עושים בכדי ליצור אותה וכן בתכנים שונים אשר עולים באומנות בכדי לסייע לכל מטופל להתמודד עם מצבים רגשיים שונים, מצבי מתח, חוויות טראומתיות, משברים וכן לסייע לו בשיפור היחסים עם המשפחה והחברים, שיפור התפקוד הקוגניטיבי שלו ובאופן כללי, שיפור איכות החיים שלו. טיפול באומנות או תרפיה באומנות מתאימים לכל ילד או מתבגר אשר מעוניין לעבור טיפול באמצעות שילוב של התנסות בחומרי יצירה שונים וזאת ללא שום קשר לכשרון אומנותי שקיים בו או לא. כלומר, המטופל בשיטת הטיפול המדוברת, איננו חייב לגלות כישרון אומנותי כלשהו בכדי שהטיפול יהיה יעיל ואפקטיבי עבורו.

ציור בצבעי גואש באמצעות מכחול. באינדקידס ניתן למצוא מטפלים באומנות.

כיצד מתבצע טיפול באומנות?

אם אתם חושבים שטיפול באומנות יכול להיות יעיל עבור הילד שלכם או אם המליצו לכם על טיפול מעין זה, כדאי שתדעו שישנם כמה שלבים לטיפול זה. בשלב הראשון לאחר שקובעים האם המסגרת הטיפולית תהיה פרטנית או קבוצתית, יתקיים מפגש ראשוני של המטפל עם ההורים. בפגישה זו המטפל ישאל את ההורים לגבי ההיסטוריה המשפחתית והאישית של הילד, לגבי תהליך ההתפתחות שלו ועוד. המטרה של המטפל היא לאתר את הקשיים של הילד ויחד עם ההורים להגדיר מטרות לטיפול. בהתאם למטרות הללו המטפל יבנה את ההליך הטיפולי שלב אחר שלב. בפגישות הבאות המטפל יעבוד עם המטופל באמצעות חומרים שונים כאשר המטרה שלו תהיה לאתר את הקשיים של המטופל, לזהות תהליכים שהמטופל עובר בזמן הטיפול, לסייע לו בהגברת המודעות לעצמו ולאחרים וכן לסייע לו להתמודד עם תסמינים שונים שהוא חווה, עם לחץ, תסכול, טראומות שונות ועוד.

למי יכול לסייע טיפול באומנות?

כל אדם יכול לבחור בטיפול באומנות. אחד ההבדלים בין טיפול זה לטיפולים בשיטות אחרות הוא  שברוב הטיפולים מסוגים אחרים, הטיפול מתמקד במילים או בשפה בכדי לתקשר עם המטפל ולא פעם אנשים בוגרים או צעירים אינם מסוגלים לבוא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר על ידי מילים. טיפול באומנות יעיל מאוד בכדי להביע בצורה הטובה ביותר את הדברים שיש קושי לבטא במילים וכן את הדברים שמצויים בתת מודע. מסיבה זאת הטיפול המדובר יהיה יעיל מאוד עבור אנשים שיש להם קושי בתקשורת מילולית לרבות: מי שמצוי על הספקטרום האוטיסטי, מי שסובל מהפרעות בתקשורת האישית או קשיים בתקשורת האישית, מי שיש לו קשיים בשמיעה או בשפה ועוד.

אין ספק כי טיפול באומנות הוא טיפול בעל יכולת לאפשר לכל אדם באשר הוא לבטא את הרגשות שלו באמצעות סוגים שונים של אומנות.

הנה כמה דוגמאות למי שביכולתו להיתרם, ילדים או מבוגרים, מטיפול באמצעות אומנות: מי שסובל מרמת לחץ משמעותית מאוד, ילדים אשר סובלים מבעיות חברתיות או התנהגותיות בין אם במסגרת החינוכית שלהם ובין אם בביתם, ילדים או מבוגרים אשר חוו אירוע טראומתי כלשהו, ילדים אשר סובלים מלקויות למידה, אנשים אשר סובלים מפגיעה מוחית וכן אנשים הסובלים מפגיעות נפשיות.

סוגי טכניקות של טיפול באומנות

להלן כמה סוגים של טכניקות טיפול באומנות: ראשית כל, ציור. ציור מספק לא מעט יתרונות טיפוליים וכן הוא מאפשר להשתחרר מבחינה רגשית. הציור מאפשר לכל מטופל לחוות רוגע ולהתרכז ביצירה. לא מעט מטפלים באומנות אשר בוחרים להשתמש בציור בטיפול שלהם מצליחים ליצור תקשורת כנה ופתוחה בינם לבין המטופל. כמו כן, ציור מאפשר מרגוע נפשי וכן מאפשר ריפוי מטראומות נפשיות ופיזיות. מטפל באומנות יכול לסייע למטופלים לצייר את הרגשות שלהם באמצעות צבעים, תמונות, קווים ועוד.

טכניקה נוספת של טיפול באומנות היא פיסול. לא משנה אם מדובר על יצירת פסלים מחימר, עיסת נייר, עץ, אבן ועוד, הרי שיש לשיטת הטיפול המדוברת לא מעט יתרונות. הטיפול המדובר יכול לסייע למטופלים ביצירת מודעות עצמית איכותית יותר, להגביר את הרווחה שלהם, לשפר באופן ניכר את ההערכה העצמית שלהם ולגרום להם להגביר את תחושת הסיפוק והאושר.

גם צילום מהווה טכניקה בטיפול באומנות. מדובר על טכניקה אשר מציעה לאנשים להיזכר בחוויות כואבות שונות, לתפוס את החיים בצורה אינטימית יותר, להעביר בצורה לא מילולית דברים שהם חשים. טיפול באמצעות צילום מתאים מאוד לילדים על הרצף האוטיסטי שהז’רגון שלהם דל או שהם לא מדברים כלל.

ידיים של ילדה נוגעות בחול קינטי בצבע סגול.

מי יכול לטפל באומנות?

חשוב מאוד לדעת כי מטפלים באומנות הם אנשי מקצוע אשר הוכשרו הן בתחום האומנות והן בתחום הטיפול. אנשי המקצוע הללו צריכים להיות מנוסים בכל הנוגע לתהליכי התפתחות, לפרקטיקה קלינית, לתיאוריות פסיכולוגיות שונות והם מכירים בפוטנציאל של האומנות לצורך ריפוי. מטפלים באומנות משתמשים בה לצורך טיפול וגם לצורך מחקר והערכה. הם מיומנים בקליטת סמלים וכן בקליטה של מטאפורות אשר באים לידי ביטוי לרוב באמצעות תהליך יצירה, אומנות ועוד. מטפלים באומנות לרוב עובדים עם אנשים בכל הגילאים וכן מטפלים ביחידים, זוגות, משפחות ועוד. כמובן שישנם כאלה שמתמחים יותר בטיפול בילדים וישנם כאלה שמתמחים יותר בטיפול במבוגרים ועל כן, טרם בוחרים במטפל באומנות לילדים, יש לוודא כי הוא מציע את רוב טיפוליו לילדים.

למציאת מטפל באומנות, לחצו כאן >>

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן