קלינאות תקשורת

כיתוב של קלינאות תקשורת באנגלית. למידע נוסף ב INDEKIDS>>>

23.1.2023

מאת צוות INDEKIDS

קלינאי תקשורת הם אנשי מקצוע אשר עולה הצורך בהם כאשר יש בעיות בדיבור ולא משנה מהי חומרת הבעיה. מדי שנה פונים לטיפולי קלינאות תקשורת לא מעט מטופלים בכדי לפתור מגוון בעיות שונות הנוגעות לשפה ודיבור. ישנן לא מעט טכניקות טיפול שבהן משתמשים קלינאי תקשורת בכדי לסייע לכל מטופל להשיג את מטרות הטיפול. חשוב מאוד לדעת שלא רק ילדים פונים לקלינאי תקשורת אלא גם מבוגרים. הקלינאים מטפלים בהפרעות הקשורות לשמיעה, דיבור ובליעה. הם מסייעים להתמודד עם בעיות הנוגעות לגמגום, הגיה וחיתוך דיבור, יכולת והבנה של שפה מדוברת וכתובה, קשב וזיכרון וכן יכולת לפתור בעיות, מאפייני הצליל הקולי וכן מסייעים למטופלים שונים בהפרעות בליעה הנובעות מהפרעות מולדות או משבץ מוחי ועוד.

כיצד מטפלים קלינאי תקשורת באיחור בדיבור?

תהליך רכישת השפה משתנה בין פעוט לפעוט. ישנם כאלה שרוכשים שפה מוקדם יותר וישנם כאלה שרוכשים אותה מאוחר יותר. יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם הפעוט לא משיג את אבני הדרך ההתפתחותיות מבחינה שפתית בהתאם לגילו ובמקרה הזה כדאי מאוד לפנות לאבחון וטיפול על ידי קלינאי תקשורת. טיפול באיחור בדיבור רלוונטי בכדי לסייע לכל מטופל לפתח את יכולת הדיבור שלו. הטיפול רלוונטי מאוד כאמור לילדים שמאחרים בדיבור, אך גם מבוגרים שנדרשים להשיב לעצמם יכולת דיבור שאבדה להם, כך לדוגמא: אדם שעבר אירוע מוחי שפגע לו בשפה וביכולת הדיבור, יידרש להיעזר בטיפולי קלינאות תקשורת בכדי ללמוד לדבר מחדש ולהשיב לעצמו את היכולת שאבדה לו.

כאשר מדובר על טיפול איחור בדיבור בקרב ילדים, הקלינאי ינסה להשיג את מטרות הטיפול באמצעות משחק, כאשר המטרה היא לעודד את הילד לדבר במהלך המשחק. ישנם ילדים אשר מתקשים בשפה מילולית, כגון: ילדים על הרצף האוטיסטי אשר לא פעם אינם מדברים כלל. במקרה הזה תפקידו של קלינאי תקשורת היא לסייע לילד ללמוד סוגים אחרים של תקשורת לרבות: דיבור באמצעות סימנים, באמצעות הצגת כרטיסי תמונות או באמצעות שימוש בטאבלט תקשורת ייעודי שיסייע לילד לבטא את מה שהוא רוצה לבטא בצורה קלה ונוחה יותר עבורו.

דוגמא נוספת לטיפול באיחור בדיבור היא טיפול מוטורי אוראלי. המטרה של טיפול זה היא לחזק את שרירי הפה וכן את השרירים סביב הפה וזאת בכדי לסייע בשליטה בדיבור. הסוג המדובר של הטיפול יכול לסייע לילדים עם איחור בדיבור, אך הוא נפוץ יותר בקרב מטופלים אשר סובלים מפגיעה פיזית שבגינה הם אינם יכולים לדבר בצורה תקינה.

הטיפול יהיה תלוי כמובן בנסיבות הקיימות וכן בתוצאות של האבחון. מרבית הפעמים קלינאי תקשורת יפנו ילד עם איחור בדיבור לבדיקת שמיעה וזאת בכדי לוודא שהאיחור לא נובע בשל בעיה כלשהי בשמיעה של הילד. במידה ואכן מדובר על בעיית שמיעה, הילד יופנה לצורך טיפול בבעיה ולאחר מכן ישוב לטיפולי קלינאות תקשורת וזאת בכדי להתגבר על הפער שהתפתח לו בשפה בעקבות הקושי בשמיעה.

קלינאית תקשורת ומטופלת יושבות אחת ליד השנייה, הקלינאית מלמדת את הילדה דפוס חדש. למידע נוסף מאת INDEKIDS>>>

טיפולי קלינאות תקשורת באפרקסיה

אפרקסיה היא מצב שבו ילד מתקשה לבטא הברות מסוימות או מתקשה להשמיע צלילים מסוימים. במקרה הזה, הילד יודע מה הוא רוצה להגיד, אך המילים לא יוצאות לו כפי שצריך. קלינאי תקשורת מוסמכים להעריך ילד אשר סובל מאפרקסיה באמצעות שימוש באבחונים שונים המקובלים בענף. האבחון יכלול הערכה אוראלית מוטורית אשר תבדוק את החולשה של השרירים בשפתיים, בלשון או בלסת וכן, הערכה של נעימת הדיבור שבמהלכה הקלינאי יקשיב בכדי לוודא האם בזמן הדיבור, הילד יכול או לא יכול להדגיש הברות מסוימות וכן, האם הוא יכול להשתמש בגובה של הצליל ולהפסיק במקום המתאים בכל משפט שנאמר. מעבר לכך הקלינאי יעריך את קול הדיבור אשר יקבע האם הילד יכול לבטא צלילים שונים לרבות עיצורים, תנועות, שילובי צלילים ועד כמה הילד מובן בדיבור שלו.

טיפול קלינאי תקשורת בילד אשר סובל מאפרקסיה, יכול לסייע לו להתבטא בצורה טובה ותקינה יותר מבחינה שפתית ולהבין דיבור בצורה טובה יותר.

טיפול בגמגום

גמגום מהווה בעיה אשר לא פעם מתפתחת בתקופת הילדות או הבגרות. הגמגום נחשב לסוג של בעיה התנהגותית וקלינאי תקשורת ילמדו את הילד אשר מגמגם טכניקות שונות שיסייעו לו לשלוט בגמגום שלו. אחת השיטות הנפוצות לטיפול בגמגום היא ללמד את הילד לשלוט בקצב של הדיבור שלו שכן, לעיתים דיבור מהיר מדי עלול לגרום לגמגום להיות חמור יותר. כאשר ילד מתרגל דיבור בצורה קולחת ואיטית וכן לומד לעקוב אחר הנשימה שלו, הדבר יכול לסייע לו בשליטה על הגמגום.

ילדה מול מראה נוגעת בלחייה במטרה ללמוד דפוס חדש. למידע נוסף מאת INDEKIDS>>>

טיפול בבעיות הגיה

עוד סוג של בעיות אשר מטפלים בהן קלינאי תקשורת הן בעיות הגיה. במסגרת הטיפולים הללו הקלינאי מסייע למטופל להפיק צלילים מסוימים וכן להגות בצורה נכונה חלקים שונים בדיבור. הטיפול המדובר מסייע לפתרון בעיות רבות אשר מתעוררות כתוצאה מעיכוב התפתחותי, מחלה או פציעה.

לסיכום, קלינאי תקשורת מטפלים כיום במגוון רחב של בעיות שפה ותקשורת בקרב ילדים ולכן, אם אתם חושדים כי לילד שלכם יש בעיה כלשהי בדיבור, בהבנה או בתקשורת, קלינאי תקשורת מקצועי ומומחה בתחום הוא איש המקצוע הנכון לפנות אליו.

למציאת קלינאית תקשורת , לחצו כאן >>

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן