הדרכת הורים

15.12.22

מאת צוות INDEKIDS

הורות היא דבר קסום ומופלא, אך לא פעם היא טומנת בתוכה התמודדויות מורכבות שלעיתים קרובות הופכות אותה לקשה ואף מאתגרת. לא משנה אם אתם הורים טריים לילד ראשון או שאתם הורים מנוסים וותיקים יותר לכמה ילדים, הרי שלעיתים קרובות תתקלו בהורות שלכם בבעיות שונות וקשיים אשר לעיתים תעמדו מולם חסרי אונים ואובדי עצות ובעיקר תתהו מה עליכם לעשות ומהי התגובה הנכונה והראויה לנוכח אותם קשיים או משברים. אם הגעתם למצב שבו אתם מרגישים שיש לכם קשיים בהורות שאינכם מצליחים להתמודד איתם בצורה ראויה, זה הזמן שלכם לפנות להדרכת הורים מקצועית.

הדרכת הורים- במה מדובר?

הורות ללא ספק מהווה את העבודה הקשה ביותר בעולם, אך יחד עם זאת גם החשובה ביותר. כל הורה יודע שהוא לא עובר הכשרה כלשהי בכדי להפוך להורה ולא לומד תחום כלשהו בכדי לעסוק בהורות. יחד עם זאת, חשוב מאוד להבין כי הדרכה חיצונית הנוגעת להורות יכולה לסייע ללא מעט הורים להרגיש נורמליים, להתמודד בצורה טובה יותר עם ההורות שלהם ובעיקר לקבל כלים פרקטים שיסייעו להם להתנהל מול קושי הפוקד אותם בהורות. גם אם אתם תופסים את עצמכם כהורים עם אינסטינקטים מאוד טובים, חשוב שתבינו כי הדרכת הורים יכולה לסייע לכם בהתמודדות יעילה ואיכותית מול סיטואציות רבות ושונות שההורות מזמנת.

הדרכת הורים היא למעשה טיפול אשר מוצע על ידי אנשי מקצוע כאשר מטרת הטיפול היא לסייע לכל הורה להתמודד בצורה הטובה ביותר עם מצבים שונים בחיים של הילדים שלו. הטיפול מעניק גם כלים תיאורטיים וגם כלים קוגניטיביים לצורך התמודדות עם סיטואציות שונות. למעשה, הכלים מאפשרים להורה המקבל אותם לנתח בצורה המיטבית כל סיטואציה אשר עומדת מולו ולגבש דרך התנהלות מתאימה לסיטואציה אשר תסייע הן לילד והן להורה בהתמודדות עם האתגר העומד על הפרק. ניתן למצוא כיום הדרכת הורים בשיטות שונות, כאשר חשוב מאוד לבחור את השיטה שאתם הכי מתחברים אליה ובהתאם לכך את המטפל המומלץ ביותר שידריך אתכם בהתאם לשיטה הנבחרת.

נערה יושבת על ספה, מתוסכלת, מאחוריה הורים אשר מנסים להבין את הסיטואציה. אינדקידס יכולה לסייע להם במציאת הדרכת הורים.

האם כדאי לכם לפנות להדרכת הורים?

לא מעט הורים תוהים האם כדאי להם לפנות להדרכת הורים כאשר הם נתקלים בסיטואציות שונות מול הילדים שלהם או שמא, כדאי שינסו להתמודד עם הסיטואציה באופן עצמאי. חשוב לדעת כי ישנם לא מעט מצבים בהם הבחירה בהדרכת הורים יכולה להוות את הפתרון הטוב ביותר. חשוב שתבינו כי אם אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה, בהחלט כדאי לכם לפנות להדרכת הורים ולא לחוש בכך בושה. הבחירה בהדרכת הורים איננה אומרת שאינכם הורים טובים, אלא, היא מעידה על הרצון שלכם ללמוד כיצד לסייע לעצמכם להתנהל בצורה הטובה ביותר מול הילדים שלכם ובכך לתרום להתפתחות התקינה שלהם, לביטחון העצמי שלהם ולתחושת השלווה והנוחות שלהם בבית. אם אתם מרגישים שישנם אספקטים שונים שמכבידים עליכם בהורות שלכם או אם אתם מרגישים לא פעם שאתם פשוט הולכים לאיבוד ומקווים מאוד שמישהו יציע לכם פתרון כלשהו שיסייע לכם לצאת מהמצב שבו אתם נתונים, אין ספק כי הדרכת הורים מהווה את הבחירה הטובה ביותר עבורכם.

 כמובן שחשוב לזכור שהדרכת הורים איננה קסם. היא דורשת עבודה והשקעה שלכם. כלומר, בהדרכה תקבלו את הכלים המתאימים ואת הידע הרלוונטי וזאת בהתאם למצב ההורות הספציפי שלכם ולמצב הספציפי של הילדים שלכם, אך אתם כמובן תדרשו ליישם את הכלים ואת הידע בהורות שלכם באופן אינטנסיבי על מנת לראות תוצאות. חשוב לזכור כי לעיתים התוצאות לא יראו באופן מידי, אלא לאחר תהליך.

מלבד העובדה שכדאי לפנות להדרכת הורים בשל תחושה אישית של קושי שלכם בהורות, כדאי מאוד לפנות להדרכת הורים גם במקרים חריגים הנוגעים למשפחה לרבות: גירושין, משבר כלכלי, אירועים מיוחדים שיכולים להשפיע על המצב המשפחתי, מוות במשפחה ועוד.

מה עושים במסגרת הדרכת הורים?

כאמור, הדרכת הורים יכולה להתבצע בשיטות שונות ודרכים שונות. ניתן למצוא הדרכת הורים פרטנית והדרכת הורים בקבוצה.

הדרכת הורים פרטנית היא למעשה טיפול שבו נוכחים ההורים והמטפל בלבד, לעיתים יהיו מעורבים גם דמויות חשובות בחיי הילד ולעיתים גם הילד עצמו. הדרכת הורים מעין זאת תתמקד בבעיות ספציפיות שההורים מתמודדים עימם והמטרה היא להעניק להורים כלים וכן לאפשר להם לפתח מיומנויות רלוונטיות אשר יאפשרו להם לטפל בבעיה בצורה הטובה ביותר ולהתמודד עימה באופן אידיאלי. הדרכת הורים מעין זאת מומלצת להורים המתמודדים עם בעיות מיוחדות מול בני הנוער שלהם או להורים המתמודדים עם בעיות מורכבות מאוד שדורשות טיפול מותאם למצב.

הדרכת הורים קבוצתית לרוב תתבצע בקבוצה של עד כמות הורים שהוגדרה מראש. בהדרכה מעין זאת למעשה לא מתמקדים בבעיה ספציפית כלשהי של זוג הורים כזה או אחר, אלא בבעיות כלליות אשר כל הורה יכול להתמודד איתן בהורות שלו. מדובר על הבעיות הנפוצות ביותר בכל משפחה. לרוב יהיו מאפיינים דומים להורים המשתתפים בקבוצה כגון: ילדים בגילאים דומים, בעיות ספציפיות שאיתם הם מתמודדים ועוד.

למציאת מטפל בתחום הדרכת הורים, לחצו כאן >>

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן