ריפוי בעיסוק

ילד משחק עם חול, מרגיש את המגע שלו. באינדקידס ניתן למצוא מרפאים בעיסוק

18.12.22

מאת צוות INDEKIDS

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע אשר מטרתו היא להקנות למטופל את היכולות אשר מאפשרות לו לתפקד באופן עצמאי בצורה המרבית. לא מעט ילדים זקוקים לריפוי בעיסוק התפתחותי, תחום אשר עוסק בתפקוד של הילד בחיי היום יום שלו וכן בשיפור איכות החיים שלו. מטרתו של ריפוי בעיסוק התפתחותי הוא בין היתר לאפשר לכל ילד להיות שותף פעיל בעיסוקים שונים בעלי חשיבות ומשמעות עבורו. מרפאים בעיסוק הינם מטפלים במגוון ילדים שונים לרבות: ילדים אשר סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ילדים הסובלים מקשיי למידה, ילדים הסובלים מקשיים רגשיים, ילדים הלוקים בעיכוב התפתחותי וכן ילדים אשר סובלים ממוגבלויות גופניות או מוטוריות ועוד.

שתי ידיים מתנסות בקשירת שרוכים. באינדקידס ניתן למצוא מרפאים בעיסוק המתמחים בקשיים מוטוריים

טיפול ריפוי בעיסוק – למי הוא יכול לסייע?

ישנם היבטים שונים שבהם עוסקים טיפולי ריפוי בעיסוק: ראשית כל, הטיפולים נוגעים בהיבטים המוטורים של המטופל שהם התחושה, הקורדינציה והתנועה. מעבר לכך הם נוגעים בהיבטים תפיסתיים וקוגניטיביים לרבות הארגון, הקשב, תפיסה חזותית, תכנון וכן פתרון בעיות. היבט נוסף שהטיפול נוגע בו הוא היבט רגשי וסביבתי שבו נכללים העצמאות של המטופל, יכולת ההתמודדות שלו, העיסוק שלו בשעות הפנאי, סף התסכול שלו, תחושת המסוגלות והביטחון שלו ועוד.

ריפוי בעיסוק רלוונטי מאוד לילדים אשר סובלים מליקויים בוויסות והעיבוד החושי שלהם. ויסות חושי הוא למעשה תהליך מרכזי ביותר של עיבוד מידע. תהליך זה כולל את מערכת החושים כולה והוא מתייחס ליכולת של הילד לארגן את התגובה שלו לגירויים מהסביבה בצורה מותאמת ומסתגלת וכך להפיק את התגובה האידיאלית שמאפשרת לו להמשיך להשתתף בפעילות.

כמו כן, ריפוי בעיסוק רלוונטי עבור ילדים שיש להם ליקויים שונים במוטוריקה העדינה והגסה. מדובר על פעילות תנועתית אשר מערבת קבוצות של שרירים קטנות או גדולות לצרכים יום יומיים שונים לרבות משחק, כתיבה ועוד.

ריפוי בעיסוק רלוונטי גם לילדים בעלי ליקויים בתחום הגרפו מוטורי. מדובר על היכולת להשתמש בכלי כתיבה בצורה אשר מתאימה לגיל שלהם. אחיזה בשלה בכלי כתיבה דורשת הפרדה של תנועה יעילה וכן יד יציבה וזאת בכדי שהילד יצליח לכתוב בצורה תקינה ובלי להתעייף.

עוד תחום שריפוי בעיסוק יכול לסייע בו הוא ליקויים בתפיסה החזותית. מדובר על תהליך שבו הילד קולט ומפרש גירויים חזותיים מהסביבה לצורך זיהוי של צורות או חפצים.

ריפוי בעיסוק יכול לסייע גם ליכולת ההתארגנות של הילד. ישנם ילדים שיכולת ההתארגנות שלהם לוקה בחסר מבחינת פרמטרים שונים לרבות אביזרים, סביבה, רצף, זמן ועוד.

ריפוי בעיסוק יעיל גם עבור קשיים בתפקודי יום יום של הילד לרבות לבוש עצמאי, ניקיון, אכילה וניידות.

כיצד מתבצעים טיפולי ריפוי בעיסוק?

טיפולי ריפוי בעיסוק מנוהלים במקביל לסביבה הטבעית של הילד לרבות הסביבה החינוכית שלו, המשפחה שלו ועוד. בתחילה הילד יגיע למפגש ראשוני יחד עם הוריו ובמפגש זה המרפא בעיסוק יאסוף את כל המידע הרלוונטי הנוגע לתפקודי היום יום של הילד: שתייה, אכילה, שינה, לבוש, רחצה ועוד. מלבד זאת המרפא בעיסוק יאסוף מידע אודות תפקודים שונים הנוגעים ללמידה של הילד, למשחק, לשעות הפנאי שלו ועוד. לאחר תהליך ההערכה ובהתאם אליו, המרפא בעיסוק יבנה תכנית טיפולים שתותאם בצורה ספציפית לילד ולצרכים שלו וכן יוצבו מטרות טיפול בהתאם למצבו של הילד. הטיפול לרוב יתבצע בצורה פרטנית אך לעיתים הוא יכול להתבצע גם בקבוצות קטנות או זוגות.               

חשוב לדעת כי טיפולי ריפוי בעיסוק הם טיפולים מהנים וחווייתיים אשר מתבססים על משחק משותף. במהלך הטיפול המרפאה בעיסוק תשתמש באמצעים שונים וכן פעילויות שונות אשר מותאמות באופן ספציפי לילד ומאפשרות לו להתנסות בצורה הטובה ביותר בביצוע של מיומנויות  כאלה ואחרות. בד בבד יתנסה הילד בחוויית למידה וכן בחוויית הצלחה שחיוניות מאוד למימוש מטרות הטיפול.     

חשוב מאוד לדעת כי מעבר לעבודה עם הילד במהלך הטיפולים, יש חשיבות רבה גם לעבודה עם ההורים. חשוב שההורים יהיו נוכחים בחדר הטיפולים וזאת בכדי לקבל את הכלים לסייע לילד במסגרת הבית בהתמודדות עם קשיים שונים שהוא נתקל בהם והן בכדי לעקוב אחר ההתפתחות של הילד במהלך הטיפולים. ההורים יהיו שותפים בקביעת המטרות של הטיפול וכן יקבלו הדרכה של המרפא בעיסוק לעבודה בבית.

כיצד תדעו שהילד שלכם זקוק לריפוי בעיסוק?

לא מעט הורים תוהים האם הילד שלהם זקוק לאבחון ריפוי בעיסוק וכן לקבלת טיפולי ריפוי בעיסוק. לא פעם הגננת או המורה של הילד ישימו לב לקשיים שונים ויעירו את תשומת לב ההורים לקשיים ואף ימליצו על אבחון ריפוי בעיסוק. יחד עם זאת, אם אתם רואים שלילד שלכם יש קושי לשתף פעולה בחברה, אם יש לו קושי לתפקד בצורה יעילה בסביבה ביתית וכן יש לו קשיים בהתנהלות עצמאית ורכישת הרגלים בסיסיים, אם יש לו קושי במסגרת החינוכית או מבחינה חברתית, אם הוא סובל מקשיים מוטוריים שונים וכן מקשיים במוטוריקה העדינה, אם יש לו קשיים בתפקוד הפרטני שלו במסגרת וכן הוא מתקשה לכתוב וכן סובל מדיסגרפיה, אם הילד סובל מקושי בארגון או מהפרעת קשב וריכוז או עיכוב התפתחותי או אם הילד שלכם סובל מליקוי קוגניטיבי, בהחלט יתכן שטיפולי ריפוי בעיסוק יהיו יעילים עבורו.

למציאת מטפל בריפוי בעיסוק, לחצו כאן >>

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן