ייעוץ/טיפול משפחתי

משפחה שמה את ידיה אחת על השניה. ב - INDEKIDS תמצאו מגוון יועצים/מטפלים משפחתיים

מאת צוות INDEKIDS

22.5.2023

התא המשפחתי מהווה את המסגרת הראשונית, היסודית והמשמעותית ביותר עבור הילדים שלנו. המשפחה הגרעינית למעשה מלווה את הילדים שלנו גם כאשר הם מתבגרים ומשפיעה באופן ניכר על חייהם. היא יכולה להוות עבורם מקור של עוצמה, חינוך, עזרה תמיכה, אך בד בבד היא יכולה להיות גם מקור ללא מעט אתגרים, התמודדויות שונות, תסכולים וקונפליקטים. חשוב לזכור כי המשפחה כוללת כמה וכמה נפשות, כאשר לכל אחת מהן יש את המטען הייחודי שלה, יש את הרצונות שלה, הבעיות שלה, ההתמודדויות האישיות שלה ועוד. כמו כן, כל בן או בת משפחה יושפעו מיחסי הגומלין במשפחה, מהיחס אליהם, מהאופן שבו תופסים אותם או מבקרים אותם, מהאופן שבו מביעים אליהם אהבה ועוד. אין ספק כי משפחתיות היא נושא מורכב ביותר ולא פעם בגין קשיים שונים שמופיעים הן אצל אחד מבני המשפחה והן אצל כמה בני משפחה, כדאי לפנות לייעוץ או טיפול משפחתי.

טיפול משפחתי – במה מדובר?

טיפול משפחתי למעשה מהווה כותרת למגוון רחב של שיטות רלוונטיות אשר ביכולתן לסייע למשפחה כולה לצלוח בעיות שונות, קשיי תקשורת בין בני המשפחה, מתחים ועוד. בדרך כלל מדובר על טיפול פסיכולוגי או פסיכותרפי אשר ניתן על ידי איש או אשת מקצוע שהוסמכו בתחום המדובר. הטיפול יתבצע בנוכחות בני המשפחה כולה או חלקם, כאשר ישנם שלבים בטיפול שדורשים את נוכחות כולם, ושלבים שדורשים רק חלק מבני המשפחה. במהלך הטיפול יועלו קונפליקטים שונים, בעיות וקשיים אשר פוגעים ביחסים בין בני המשפחה ומפריעים לה לתפקוד היומיומי התקין. במהלך הטיפול למעשה מעלים את הבעיות הפרטניות המשפיעות על התא המשפחתי או על השינויים שעוברת המשפחה. במהלך הטיפול נותנים לכל בן משפחה את המקום שלו והמטרה היא למעשה להביא את המשפחה למצב של פתרון הבעיות שלה בצורה הטובה ביותר, וכן לפתח מערכת יחסים מיטבית שתשמר לאורך זמן.

ייעוץ משפחתי – במה מדובר?

ייעוץ משפחתי הוא תהליך ממוקד מטרה, כאשר המטרה שלו היא לפתור בעיות וכן להעניק מענה לכל קושי שהתעורר במשפחה. בייעוץ למעשה מעניקים להורים את הכלים להתמודד עם בעיות שונות במשפחה וכן מסייעים להם ללמוד כיצד להתנהל בצורה נכונה בכדי לשפר את היחסים במשפחה. הייעוץ ממוקד ומתאים לכל משפחה בצורה ספציפית וכן, לרוב הייעוץ ניתן רק להורים כאשר לא כל בני המשפחה נוכחים. הורים שמגיעים לייעוץ המוצע על ידי איש או אשת מקצוע שהוסמכו בתחום, פותרים את הקשיים השונים שהם מתמודדים עימם במשפחה באמצעות הבנה של התנהגויות שונות.

לא פעם הייעוץ ההורי יעסוק בבעיות ספציפיות הנוגעות להצבת גבולות, להתמודדות עם אחד מהילדים שהוא בעל צרכים מיוחדים ועוד ועל כן, הייעוץ לא יערך יחד עם כל בני המשפחה, אלא יהיה בעיקר עבור ההורים.

יד מחזיקה דמויות של משפחה. ב - INDEKIDS תמצאו מגוון של יועצים/מטפלים משפחתיים

באילו מקרים כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

ישנן לא מעט סיבות שבגינן כדאי לפנות לטיפול משפחתי, כאשר חלק מהם קשורות להתמודדות של אחד מבני המשפחה וההשפעה שלו על שאר בני המשפחה, חלקן קשורות לאירועי חיים מטלטלים שעברה המשפחה כגון: אובדן של בן משפחה, מחלה קשה של אחד מבני המשפחה, תאונה או כל אירוע אחר שהשפיע באופן מהותי על הצביון המשפחתי או שחלקן קשורות לתקשורת המשפחתית או הזוגית.

טיפול משפחתי יכול לסייע כאמור להורים גם במצבים של קושי בהצבת גבולות לילדים, במצבים שבהם יש תפקוד הורי לא מלא, במצבים שבהם יש פערים מהותיים בציפיות בין בני הזוג, שיש מתחים שיכולים לנבוע ממתח על רקע דתי ועוד.

כיצד יכולים לסייע טיפול או ייעוץ משפחתי?

כאמור, המשפחה מהווה חלק חשוב ודומיננטי ביותר בחייו של כל אדם. הקשרים והיחסים בין בני המשפחה משפיעים על האדם לאורך כל החיים שלו. אין ספק כי יש הבדל בין אדם שגדל בתוך משפחה שמתפקדת בצורה תקינה לבין אדם שגדל במשפחה שלא מתפקדת בצורה תקינה. בטיפול משפחתי ניתן לזהות דפוסים של תקשורת והתנהגות בין בני המשפחה אשר משפיעים על מערכת היחסים הפנימית ולטפל בהם בגישות שונות מדרכי הטיפול וזאת בכדי לקדם את המשפחה בכל אחד מפרטיה, כמערכת ארגונית, מבלי להטיל את האשמה על אף אחד ספציפי מבני המשפחה.

כמובן שחשוב מאוד לבחור את המטפל או את היועץ המשפחתי, בהתאם לצורך, בצורה הטובה ביותר. יש לברר מהי ההסמכה שיש לו בתחום, האם יש לו ניסיון רחב היקף בו, האם הוא מעניק ייעוץ או טיפול למגוון סוגי משפחות שונות עבור מגוון רחב של בעיות וזאת בכדי להבטיח כי תהיה ליועץ או המטפל את היכולת המקצועית, ההבנה, האמפטיה, הרגישות וההכלה לסייע לכם כמשפחה, להבין אתכם, להעניק לכם כלים טובים להתמודדות עם כל קושי, להעניק לכם פרספקטיבה בהירה יותר על המצב, לאפשר לכם להבין מהיכן נובעות סיטואציות שונות במשפחה וכן מהיכן נובעים קשיים שונים, לסייע לכם ללמוד על התגובות שלכם וההשפעה שלהן על כל סיטואציה ועוד.

לרשימת המטפלים באינדקידס לחצו כאן

מצאת ערך במאמר? אפשר לשתף בקליק

מאמרים נוספים שיכולים להועיל לך

בימים אלו INDEKIDS כאן עבורכם, כל הדרך אל האור

אנו עובדים במרץ על חיבור בין מטפלים לבין אלו שזקוקים – ילדים, מתבגרים, בוגרים, הורים – כולם!
מכירים מטפלים רגשיים (בייחוד מומחים בטראומה ומצבי קיצון)?
מכירים כאלו הזקוקים לטיפול?
הפנו אותם לכאן,
אנחנו נעשה הכל במהירות וביעילות על מנת לחבר!

זמינים עבורכם גם בוואטסאפ 0507022225

דילוג לתוכן